Skip to content

127 Caldwell AvenueForked River, NJ 08731

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 1999

Property Information

Block275
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF-L 2380
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$149,200
65%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,808+7.0%
2024$5,430+6.5%
2023$5,100+3.3%
2022$4,937+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926