Skip to content

117 Frog Hollow RoadForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block286
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-2AG 2868
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,868
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
32%
Improvement Value:$244,500
68%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059+7.0%
2024$8,469+6.5%
2023$7,954+3.3%
2022$7,701+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,868DeedBook 19790, Page 516Recorded9/13/2024

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 13705, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4756, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4646, Page 453