Skip to content

100 Greenwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block338
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1540
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,540
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
47%
Improvement Value:$143,100
53%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,844+7.0%
2024$6,399+6.5%
2023$6,010+3.3%
2022$5,818+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 17063, Page 1288Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$154,250
DeedBook 4843, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1990