Skip to content

106 Greenwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block338
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1288
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,288
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
53%
Improvement Value:$109,900
47%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+7.0%
2024$5,541+6.5%
2023$5,204+3.3%
2022$5,038+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 16579, Page 887Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5578, Page 809

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5001, Page 52

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4783, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1989