Skip to content

109 Brookwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block338
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-2AG 1741
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,741
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
44%
Improvement Value:$157,900
56%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+7.0%
2024$6,678+10.9%
2023$6,022+3.4%
2022$5,822+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,741DeedBook 19179, Page 1359Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4875, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1990