Skip to content

106 Foxwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block344
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1602
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$144,500
54%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+7.0%
2024$6,337+6.5%
2023$5,952+8.0%
2022$5,512+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 18069, Page 19Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$161,086
DeedBook 4978, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1992