Skip to content

101 Fernwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block344
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1540
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
48%
Improvement Value:$138,900
52%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+7.0%
2024$6,275+6.5%
2023$5,894+3.3%
2022$5,706+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5637, Page 101

Property Sale

Sale
$164,134
DeedBook 4821, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1990