Skip to content

105 Fernwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block344
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1484
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,484
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
47%
Improvement Value:$136,400
53%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+7.0%
2024$6,145+6.5%
2023$5,772+3.3%
2022$5,587+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 16417, Page 1012Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$145,041
DeedBook 5208, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1994