Skip to content

107 Fernwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block344
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-1AG 1206
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,166
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
35%
Improvement Value:$229,000
65%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,920+60.3%
2024$5,565+6.5%
2023$5,227+3.3%
2022$5,060+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,166DeedBook 20248, Page 1843Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 17058, Page 536Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 16199, Page 1279Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$88,439

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 15966, Page 765Recorded12/18/2014

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 15283, Page 484

Property Sale

Sale
$122,088
DeedBook 4972, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1992