Skip to content

821 Windward DriveForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$674,100
Last Sale Date
Aug 27, 2023

Property Information

Block366
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1748
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,748
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
56%
Improvement Value:$170,700
44%
Total Assessment$389,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,875+19.1%
2024$8,289+6.5%
2023$7,785+3.3%
2022$7,537+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$674,100
Sq Ft1,748DeedBook 19487, Page 749Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 16855, Page 1009Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 15342, Page 978

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14195, Page 107

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 10080, Page 372

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5089, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1965