Skip to content

807 Bowline DriveForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block370
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1722
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,722
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,500
66%
Improvement Value:$140,000
34%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,453+7.0%
2024$9,772+21.7%
2023$8,027+3.4%
2022$7,763+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,722DeedBook 18514, Page 1735Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5677, Page 719

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4069, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1969