Skip to content

836 Forepeak DriveForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$752,500
Last Sale Date
Feb 24, 2024

Property Information

Block369
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 1756
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,756
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,500
60%
Improvement Value:$181,800
40%
Total Assessment$454,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,512+16.4%
2024$9,886+18.2%
2023$8,364+3.3%
2022$8,097+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$752,500
Sq Ft1,756DeedBook 19641, Page 707Recorded3/27/2024

Property Sale

Sale
$539,000
Sq Ft1,756DeedBook 18347, Page 1094Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$357,500

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 16349, Page 1918Recorded3/28/2016

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 12399, Page 214

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11016, Page 759

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10409, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1969