Skip to content

814 Tiller DriveForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block367
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1244
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,244
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
70%
Improvement Value:$90,800
30%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,559+7.0%
2024$7,067+6.5%
2023$6,637+3.3%
2022$6,425+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 17150, Page 1950Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3766, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1969