Skip to content

820 Forepeak DriveForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jul 2, 2004

Property Information

Block369
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG/ 2476
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,476
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,500
53%
Improvement Value:$253,200
47%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,676+7.0%
2024$12,785+6.5%
2023$12,008+3.3%
2022$11,625+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 12158, Page 691

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10274, Page 905

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4824, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$33,800
DeedBook 4656, Page 771