Skip to content

817 Wave DriveForked River, NJ 08731

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block372
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 3001
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage3,001
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
44%
Improvement Value:$356,300
56%
Total Assessment$639,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,210+7.0%
2024$15,154+6.5%
2023$14,233+3.3%
2022$13,779+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5608, Page 795