Skip to content

1263 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block478
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 3065
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,065
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,300
37%
Improvement Value:$362,800
63%
Total Assessment$573,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,522+7.0%
2024$13,577+6.5%
2023$12,751+3.3%
2022$12,345+1.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5592, Page 463

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4306, Page 581