Skip to content

872 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block375
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 2631
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,631
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,200
51%
Improvement Value:$323,700
49%
Total Assessment$660,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,747+7.0%
2024$15,657+6.5%
2023$14,705+3.3%
2022$14,236+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,631DeedBook 17645, Page 715Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 14808, Page 336

Property Sale

Sale
$379,500
DeedBook 5479, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1997