Skip to content

868 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block375
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2BG 3097
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,097
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,900
46%
Improvement Value:$383,900
54%
Total Assessment$706,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,910+7.0%
2024$16,744+6.5%
2023$15,726+3.3%
2022$15,224+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$406,024
DeedBook 5561, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1998