Skip to content

871 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block375
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 3270
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,270
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,400
41%
Improvement Value:$375,800
59%
Total Assessment$632,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,020+7.0%
2024$14,977+9.9%
2023$13,633+3.3%
2022$13,198-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,270DeedBook 17453, Page 1862Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 11806, Page 115

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5514, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1997