Skip to content

867 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block375
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2BG 2700
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,700
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,900
51%
Improvement Value:$310,100
49%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,040+7.0%
2024$14,996+6.5%
2023$14,084+3.3%
2022$13,635+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,700DeedBook 17566, Page 399Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$384,174
DeedBook 5406, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1996