Skip to content

365 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block427
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1664
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
35%
Improvement Value:$152,200
65%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,935+7.0%
2024$5,548+6.5%
2023$5,211+3.3%
2022$5,045+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10656, Page 1916

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5613, Page 819

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4801, Page 784

Property Sale

Sale
$56,900
DeedBook 4186, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1972