Skip to content

316 Merrimac RoadForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 1993

Property Information

Block427
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1145
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,145
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
45%
Improvement Value:$102,600
55%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+7.0%
2024$4,421+6.5%
2023$4,152+3.3%
2022$4,019+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960