Skip to content

226 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$66,900
Last Sale Date
Dec 17, 1985

Property Information

Block436
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0912
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage912
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
53%
Improvement Value:$75,400
47%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,777+7.5%
2024$3,514+7.0%
2023$3,286+3.6%
2022$3,173+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$66,900
DeedBook 4383, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1967