Skip to content

318 Annapolis LaneForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block446
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1446
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,446
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
49%
Improvement Value:$91,100
51%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,526+7.0%
2024$4,231+6.5%
2023$3,974+3.3%
2022$3,847+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,446DeedBook 18221, Page 1670Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,446DeedBook 16256, Page 574Recorded12/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1969