Skip to content

333 Independence DriveForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block446
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1444
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,444
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
32%
Improvement Value:$169,000
68%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,571+7.0%
2024$4,274+6.5%
2023$4,014+3.3%
2022$3,886+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,444DeedBook 19841, Page 1505Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 17482, Page 1828Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 11041, Page 468

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3985, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1975