Skip to content

314 Annapolis LaneForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 14, 2007

Property Information

Block446
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1536
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
43%
Improvement Value:$109,400
57%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,850+7.0%
2024$4,534+6.5%
2023$4,259+3.3%
2022$4,123+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13681, Page 1043

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 10490, Page 349

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5270, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1968