Skip to content

408 Pine Forest LaneForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block453
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 2012
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,012
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
45%
Improvement Value:$125,800
55%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,598+7.3%
2024$5,218+6.8%
2023$4,885-1.7%
2022$4,971+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970