Skip to content

402 Pine Forest LaneForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Dec 19, 2008

Property Information

Block453
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 1887
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,887
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
33%
Improvement Value:$217,700
67%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,215+7.0%
2024$7,680+6.5%
2023$7,213+3.3%
2022$6,983+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 14176, Page 198

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13422, Page 1040

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5424, Page 176