Skip to content

830 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block368
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1147
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,147
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
62%
Improvement Value:$127,800
38%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,497+7.0%
2024$7,943+6.5%
2023$7,460+3.3%
2022$7,222+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 4676, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1984