Skip to content

608 Ranger DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block462
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-1+ 1674
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,674
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,700
63%
Improvement Value:$155,500
37%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,648+7.0%
2024$9,955+10.0%
2023$9,054+3.3%
2022$8,765+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 11166, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 3699, Page 682