Skip to content

700 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2006

Property Information

Block462
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SB-R-1AG 2308
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,300
56%
Improvement Value:$193,500
44%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,869+7.1%
2024$10,145+6.6%
2023$9,513+3.4%
2022$9,202+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 10688, Page 891

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5078, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1968