Skip to content

609 Ranger DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block462
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-2BG 2124
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
53%
Improvement Value:$164,500
47%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851+7.0%
2024$8,275+6.5%
2023$7,772+3.3%
2022$7,524+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11529, Page 420

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4419, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1971