Skip to content

916 Shenandoah DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block465
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-1AG 2104
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,104
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
30%
Improvement Value:$191,300
70%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+7.0%
2024$6,474+6.5%
2023$6,081+3.3%
2022$5,887+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 14075, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1970