Skip to content

905 Shenandoah DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$319,500
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block465
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 2228
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,300
57%
Improvement Value:$146,000
43%
Total Assessment$342,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+7.0%
2024$8,109+6.5%
2023$7,616+3.3%
2022$7,373-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,500

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 17982, Page 610Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$228,653

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 15841, Page 1937Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 12008, Page 1028

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10065, Page 1719

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5073, Page 873

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3633, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1970