Skip to content

1252 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block479
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-BG 2875
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,875
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
35%
Improvement Value:$356,700
65%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,886+7.0%
2024$12,982+6.5%
2023$12,193+3.3%
2022$11,804+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft2,875DeedBook 19063, Page 739Recorded6/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5763, Page 218

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4089, Page 125