Skip to content

1244 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 29, 1994

Property Information

Block479
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-3BG 2431
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,431
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
40%
Improvement Value:$326,900
60%
Total Assessment$546,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,858+7.0%
2024$12,956+6.5%
2023$12,169+3.3%
2022$11,780+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5177, Page 892

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 4576, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1987