Skip to content

838 Tiller DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Oct 6, 1983

Property Information

Block367
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2379
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,379
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,500
50%
Improvement Value:$230,900
50%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,543+7.1%
2024$10,775+6.6%
2023$10,105+3.4%
2022$9,775+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4168, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1971