Skip to content

208 Hemlock DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1972

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block763
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 2250
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,250
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
32%
Improvement Value:$186,600
68%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971+7.0%
2024$6,517+6.5%
2023$6,121+3.3%
2022$5,926+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 17452, Page 1412Recorded4/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$262,500
DeedBook 12153, Page 778

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 10884, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5262, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1972