Skip to content

519 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block798
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 2373
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,373
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
35%
Improvement Value:$239,500
65%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,338+7.0%
2024$8,730+6.5%
2023$8,199+3.3%
2022$7,937+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 15146, Page 1468

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 14472, Page 576

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 12617, Page 1159

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11172, Page 1188

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 10029, Page 273

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3826, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1960