Skip to content

1231 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1960

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 2, 1997

Property Information

Block840
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1008
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
67%
Improvement Value:$77,500
33%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018+7.0%
2024$5,626+6.5%
2023$5,284+3.3%
2022$5,116+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5483, Page 926

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5292, Page 946

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4294, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1960