Skip to content

212 Barramore AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1954

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Aug 24, 2024

Property Information

Block869
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0783
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage783
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
86%
Improvement Value:$35,000
14%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+7.0%
2024$5,923+6.5%
2023$5,563+3.3%
2022$5,385+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft783DeedBook 19781, Page 730Recorded9/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10461, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 10162, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 4487, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1954