Skip to content

930 Pelican DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block939
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2AG 2862
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,862
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,000
42%
Improvement Value:$316,100
58%
Total Assessment$545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,813+7.0%
2024$12,913+6.5%
2023$12,128+3.3%
2022$11,741+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000
Sq Ft2,862DeedBook 20088, Page 1856Recorded7/31/2025

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4964, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1971