Skip to content

44 Sea Meadow DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1969

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block187
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,848
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
34%
Improvement Value:$138,000
66%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,272+4.3%
2024$6,012+23.2%
2023$4,879+1.4%
2022$4,812+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,848DeedBook 18608, Page 660Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 5425, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1969