Skip to content

39 Southwind DriveWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$191,630
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block109
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,008
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
36%
Improvement Value:$166,500
64%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,946+20.5%
2024$3,275+8.7%
2023$3,013+1.3%
2022$2,974+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$191,630
Sq Ft1,008DeedBook 17924, Page 1419Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$164,900

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15840, Page 915Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13921, Page 848

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 11032, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4805, Page 711