Skip to content

8 Keelson DriveWaretown, NJ 08758

Built 2005

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 19, 2006

Property Information

Block109
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,286
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$251,000
74%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,146+21.1%
2024$4,249+8.7%
2023$3,909+1.3%
2022$3,857+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13182, Page 1203

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 12567, Page 1592

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 11620, Page 658