Skip to content

25 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1982

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 19, 2006

Property Information

Block129
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage986
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
35%
Improvement Value:$162,500
65%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,788+14.8%
2024$3,299+8.7%
2023$3,035+1.3%
2022$2,995+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13184, Page 861

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12385, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1982