Skip to content

47 Hornblower DriveWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block148
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,289
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
61%
Improvement Value:$220,400
39%
Total Assessment$565,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+33.7%
2024$6,384+8.7%
2023$5,872+1.3%
2022$5,796+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,289DeedBook 19117, Page 1969Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 15652, Page 493Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4737, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1962