Skip to content

20 Davey Jones WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block156
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,909
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
56%
Improvement Value:$276,400
44%
Total Assessment$621,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,377+20.6%
2024$7,777+8.7%
2023$7,155+1.3%
2022$7,061+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,909DeedBook 18269, Page 835Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$152,150
DeedBook 4911, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1962