Skip to content

24 Peg Leg WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block160
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,906
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,800
58%
Improvement Value:$296,400
42%
Total Assessment$710,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,717+12.1%
2024$9,559+11.8%
2023$8,548+1.3%
2022$8,436+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 14977, Page 557

Property Sale

Sale
$100,126
DeedBook 14013, Page 1019

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook 12466, Page 1522

Property Built

Built

Year Built: 1962