Skip to content

4 Peg Leg WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 12, 1997

Property Information

Block160
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,799
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
59%
Improvement Value:$239,700
41%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,823+20.2%
2024$7,338+8.7%
2023$6,751+1.3%
2022$6,662+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5498, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1962